İzolasyon Çeşitleri

İzolasyon Çeşitleri

Yapılarda dışarıdan içeriye ve içeriden dışarıya doğru gerçekleşen enerji akışını çeşitli yalıtım malzemelerini kullanarak en aza indirgeme işlemine yalıtım denir. İnsanların ihtiyaçlarının çeşitlenmesi ve farklı farklı alanlara sahip olmasıyla birlikte, yalıtım da çeşitlilik göstermiştir.

Ses, ısı, su, yangın ve tesisat yalıtımı olarak sınıflanan yalıtım çeşitleri, binaların iç ve dış cephelerinde kullanılmakla beraber çatılarda da oldukça önemli bir yere sahiptir.Isı yalıtımı sayesinde, uygulanan alanlarda dış hava şartlarından etkilenmeden, enerji kaybını en aza düşürerek ulaşılmak istenen sıcaklık mevcut hale gelmektedir. Oluşan hava sıcaklıklarında çatı yalıtımı sayesinde, yaşanabilecek en uygun hava şartlarına sahip olunabilir. Soğuk havalarda sıcacık bir havaya gülümserken, sıcak havalarda ise sizi bunaltmayacak ve sıkmayacak bir havaya sahip olarak evinizde huzurlu bir şekilde yaşamınızı sürdürebilirsiniz.

Su yalıtımı sayesinde, binaların sudan veya nemden dolayı kaplanılan alanın zarar görmesi engellenir. Çatılara, duvarlara, bina temeline veya bina çevresine uygulanabilir. Bu işlemin uygulanmadığı yerlerde dipten gelen su ile bina zarara uğrar ve yapı zarar görerek direnci azalır. Bununla beraber herhangi bir sarsıntı anında binanın yıkılma olasılığı artmış olur.Ses yalıtımı, dışarıdan gelen gürültüyü emdiği için sizin ve ailenizin kaliteli dakikalar geçirmesine olanak sağlar.

Tesisat izolasyonu, ülkemizde fazla önemsenmemesine rağmen, mutlaka yapılması gereken bir yalıtımdır. Bu uygulama sayesinde enerji verimi oldukça artacak ve parasal yönden cebinize büyük bir katkı sağlanacaktır. Bununla beraber enerjiden elde ettiğimiz tasarruf ile birlikte çevremizi ve doğayı en iyi şekilde korumuş olacağız. Yangın yalıtımı, binaların her geçen gün daha da yükselmesiyle beraber gelişen bir uygulama olup, kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur. Kullanılacak malzemeler, uluslar arası standartlara uygun olarak geliştirilmelidir. Bu uygulama daha sonra ekstra bir maliyet gerektirmeyeceği gibi, herhangi bir bakım da gerektirmez. Kalıcı özelliğe sahiptir.